Praksja - Integracja Sensoryczna
Strona główna | Regulamin | Cennik | Kontakt | Dojazd
 
 
 
 

Bajkoterapia - droga do wrażliwości dziecka


materiał oparte jest o informacje z Serwisu ABCbaby.pl - dział Bajkoterapia
Autor: Katarzyna Klimowicz


Bajkoterapia to - mówiąc najprościej - terapia przez bajki. Chyba wszystkie dzieci lubią ich słuchać. Jak wykazały badania psychologów, czytając określone bajki można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak np. irracjonalne lęki lub pierwsze dni w przedszkolu. Bajkoterapia to także doskonała metoda relaksacyjna. Odpowiednio dobrane i opowiedziane albo przeczytane historie mogą doskonale wyciszyć, choćby przed snem, po dniu pełnym wrażeń lub pracy.

Bajkoterapia zyskuje na popularności dzięki swojej prostocie i efektywności pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest ważnym sposobem wspierania i oddziaływania terapeutycznego we wczesnych okresach rozwoju dziecka. Wzbogaca wiedzę dziecka o sobie i świecie. Terapia poprzez bajki ma na celu redukcję napięcia i odbudowanie pozytywnego obrazu siebie i świata.

Występują trzy rodzaje bajek terapeutycznych:

Cechami wspólnymi bajek psychoedukacyjnych i psychoterapeutycznych są:

Oba powyższe typy bajek mają nieco inne zastosowanie. Choć nie rzadko ich cele zazębiają się. Nierzadko mamy do czynienia z bajkami, które stoją na pograniczu tych dwóch typów bajek.

Bajki psychoedukacyjne to takie, których celem jest dokonanie zmian w zachowaniu dziecka, co rozumiane jest bardzo szeroko. Może to bowiem dotyczyć zarówno sytuacji, w których chcemy przekonać dziecko do sprzątania, jak i gdy chcemy nauczyć je radzić sobie z agresją rówieśniczą. Ten typ bajki powinien dawać wzory pewnych zachowań, dzięki którym możemy rozwiązać problem. Nie może to być jednak moralizatorstwo, ale propozycja.

Bajki psychoterapeutyczne mają zdecydowanie bardziej rozbudowaną fabułę i są na ogół dłuższe niż bajki psychoedukacyjne oraz, co najważniejsze mają za cel kompensację niezaspokojonych potrzeb, zastępczo - podniesienie samooceny. Bajka psychoterapeutyczna musi być mocno zakorzeniona w sytuacji dziecka, której dotyczy.

Ułożenie takiej bajki wymaga dobrej analizy emocji (lęku, strachu, smutku), których ma ona dotyczyć. Bajka psychoterapeutyczna znajduje także zastosowanie w sytuacjach trudnych emocjonalnie, po przeżyciach kryzysowych (np. początki dziecka w przedszkolu), czy nawet traumatycznych dziecka, takich jak np. separacja rodziców, pojawienie się nowego dziecka w rodzinie, śmierć ulubionego zwierzątka, choroba w rodzinie czy nawet śmierć członka rodziny.

Zarówno bajki psychoedukacyjne, jaki i psychoterapeutyczne można wykorzystywać jako działanie profilaktyczne - gdy wiemy, że nastąpi jakaś trudna dla dziecka sytuacja - jak i w sytuacjach, gdy już mamy do czynienia z konkretnym problemem.

Bajki relaksacyjne mają nieco inny charakter. Nie służą tyle terapii, co - jak sama nazwa wskazuje - odprężeniu, relaksacji, odpoczynkowi np. po pełnym emocji dniu, po trudnym dla dziecka wydarzeniu, które było dla niego stresujące, np. wizycie u dentysty, szczepieniu.

Podstawowe cechy bajki relaksacyjnej:

Bajka relaksacyjna ma wizualizować 3 główne elementy relaksu wg Schulza:

Bajka nie działa od razu. Nadrzędnym celem bajek psychoterapeutycznych jest obniżenie lęku. Ale to proces, który musi potrwać. Dokonuje się on w dziecku. To ono po "przepracowaniu" bajki albo ją przyjmie, albo odrzuci.
Dziecko nie musi każdej bajki potraktować jako ważnej. Może się też zdarzyć, że jej nie zrozumie. Czasem dzieci powracają do określonych bajek dopiero po jakimś czasie.

Najskuteczniejsze zaś - jak się zdaje - są te, do których dziecko chce powracać co jakiś czas.
Jest to sygnał, że dziecko tej właśnie bajki potrzebuje, że utożsamia się z jej bohaterem, że daje mu to wiele satysfakcji. Nie musimy rozmawiać o bajce, ale jeśli dziecko tego chce, wyjdźmy naprzeciw jego oczekiwaniom. Mówmy jednak tyle, ile chce usłyszeć, nie moralizujmy, nie tłumaczmy. Dobrą metodą zobaczenia, co w bajce było dla dziecka ważne jest zaproponowanie mu wykonania rysunku do bajki.

Bajkoterapia - co warto przeczytać?

Bajki na dobry sen : poradnik dla rodziców
Gerlinge Ortner. - Warszawa : "Świat Książki", 1996.

Bajki terapeutyczne
Maria Molicka. - Wyd. 2 popr. i uzup. - Poznań : Media Rodzina, 1999.

Bajki, które leczą. Cz. 1
Doris Brett. - Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2002.

Bajkoterapia : o lękach i nowej metodzie terapii
Maria Molicka. - Poznań : Media Rodzina, 2002.

Dziecko w świecie emocji literackich
Joanna Papuzińska. - Warszawa : Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 1996.

Magiczna książka Marii Konopnickiej
Irena Borecka. - Wrocław : Wydawnictwo Wacław Bagiński, 1998.

Opowiadania dla Twojego dziecka : koją, leczą, rozwiązują problemy. Cz. 1
Doris Brett. - Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 1998.

Opowiadania dla Twojego (nieco starszego) dziecka : koją, leczą, rozwiązują problemy. Cz. 2
Doris Brett. - Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2000.

Poprzez lekturę i zabawę ku wartościom : (lekcje języka polskiego w szkole podstawowej i gimnazjum) : praca zbiorowa
pod red. Grażyny Wiśniewskiej. - Lublin : Wydawnictwo "Klanza", 2001.

W cudownej krainie fantazji. T.1 : Dzieci bez stresu
Klaus W. Vopel. - Kielce : Wydawnictwo "Jedność", 2000.

 

Góra strony

stat4u